Naučný portál animovaných příběhů důležitých postav české historie.
Portál nabízí drobné animované profily českých osobností, které zanechaly výraznou stopu v naší historii. Nezaměřujeme se na určité období, ani na speciální odvětví lidské činnosti. Chtěli bychom do portrétů zařazovat další postavy tak, aby se staly zajímavou didaktickou pomůckou, vhodnou zejména pro školáky, ale i pro veřejnost, která se zajímá o českou historii. A jak doufáme, tento portál by se mohl stát jakousi „vstupní branou“ k jednotlivým osobnostem. Proč? Protože ke každému profilu je uvedena také základní literatura, aby si mohl případný zájemce sám podle vlastního uvážení rozšířit své obzory.
IMAGE VIDEO; ILUSTRATIONS: J. SCHEJBAL ; GFX, EDIT, ANIMATION: L. CAPKO; AUDIO PRODUCTION: P. VYŠOHLÍD; AGENCY: MEDIA COMPANY
JAN KAŠPAR
Průkopník české aviatiky, konstruktér letadel, proslavil se zejména svými dálkovými lety. Jeho nejslavnější se uskutečnil 13. května 1911 na trase Pardubice-Velká Chuchle.
ARTUR KRAUS
Neúnavný popularizátor všeho nového. Založil první Lidovou hvězdárnu otevřenou pro širokou veřejnost (astronomie byla jeho vášní), vlastnil první motocykl v Pardubicích, přeložil pravidla tenisu, lyžoval, jezdil na kole. Zajímal se také o létání.
ARNOŠT Z PARDUBIC
Blízký spolupracovník císaře Karla IV., duchovní s vynikajícím právnickým vzděláním, první pražský arcibiskup. Staral se například o chod nově založené univerzity v Praze. Velká osobnost českých dějin 14. století.
PROKOP DIVIŠ
Neúnavný experimentátor hledající tajemství podstaty elektřiny. Jako muž církve se ve věku osvícenství často setkával s nepochopením, přesto se svými výzkumy pokračoval po celý život. Průkopník české vědy.
VILÉM Z PERNŠTEJNA
Jeden z nejvýznamnějších českých (resp. moravských) šlechticů, politiků a hospodářů jagellonské doby. Stál u zrodu „zlatého věku“ Pardubic v 16. století, výrazně zasáhl do tváře české krajiny na přelomu 15. a 16. století.
JAN PERNER
Český projektant a stavitel železničních drah. Po zkušenostech z Anglie a Ruska vytvořil trať mezi Prahou a Olomoucí, která byla slavnostně otevřena v roce 1845 (a dodnes se po ní jezdí…).
EUGEN ČIHÁK
Bratranec aviatika Jana Kašpara, snil o létání, uskutečnil mnoho dálkových letů. Ale chtěl zejména vytvořit vlastní aeroplán. To se mu nakonec podařilo, jeho Rapid bylo nejlepší české letadlo před první světovou válkou.